WHISKEY BURBON

Whiskey Burbon

Burbon (prawidłowa anglojęzyczna nazwa to Bourbon) to szlachetna odmiana amerykańskiej whiskey. Znana i ceniona na całym świecie. Nasza oferta zapewnia szeroki wybór dostępnych marek. Zapraszamy do wypróbowania i zamawiania online Whiskey Burbon.

Wybierz i zamów swoje whiskey Burbon.

Dodatkowe informacje o Whiskey Burbon

Whiskey Burbon amerykańska – wytwarzana głównie z kukurydzy (zawartość min. 51%, zazwyczaj 70%) oraz innych zbóż takich jak np. żyto czy słód jęczmienny. Burbon produkowany jest od XVIII wieku. Leżakuje w nowych beczkach z drewna dębowego dzięki czemu uzyskuje specyficzny smak.

W 1964 roku ustalony został standard jaki powinien spełniać whiskey Burbon.

Przede wszystkim musi on zawierać nie więcej niż 80% czystego alkoholu. O proporcjach kukurydzy już pisaliśmy. Kolejnym elementem jest to, że whiskey Burbon musi być wytworzone tylko z naturalnych składników. Nie może on zostać wlany do beczek jeśli ma więcej niż 62,5% alkoholu. Musi leżakować tylko w nowych i opalonych beczkach z drewna dębu. Jeśli spełnia powyższe kryteria i leżakował nie mniej niż dwa lata może zostać nazwany Straight Bourbon. Jeśli leżakował krócej niż 4 lata musi zawierać informacje o tym okresie.

whiskey burbon

Whiskey Burbon – proces produkcji

Zazwyczaj do jego wytworzenia wykorzystywana jest mieszanka zbóż, którą w znaczniej większości (70%) stanowi kukurydza. Reszta mieszanki to żyto lub pszenica oraz słód jęczmienny. Tak tworzony zacier poddawany jest fermentacji, a następnie destylacji. Wytworzony alkohol trzymany jest w beczkach z drewna dębowego. W ten sposób, poprzez leżakowanie, Burbon zyskuje swój kolor i smak. Im dłużej znajduje się w beczce tym jest ciemniejszy.

W kolejnym etapie Burbon z beczek jest wylewany oraz mieszany z wodą by uzyskać odpowiednie stężenie nie mniejsze niż 40%. Często na rynku dostępny jest Burbon online w mocach 43 i 45 lub nawet 47 czy 50%, a także spotykany jest 53,5%. Burbony rozlewane prosto z beczek czyli np. cask strength czy barrel mają stężenie alkoholu około 60%.

whisky burbon - sklep internetowy


Inne informacje i ciekawostki

W latach poprzedzających uzyskanie niepodległości rolnictwo w Ameryce było trudne. Ale niektórzy farmerzy w Pensylwanii i Maryland wpadli na pomysł: zamienić nadwyżki zboża w whisky, która była łatwiejsza do utrzymania, handlu i transportu - i zarabiała więcej pieniędzy.

Podwyżki podatków wysłały gorzelnie na południe do Kentucky (i Tennessee), a dotacje na uprawę kukurydzy zmieniły ich surowce, ale zasada pozostała ta sama - a destylacja whiskey stała się dobrze prosperującym biznesem.

Kentucky Straight Bourbon przetrwał wstrzemięźliwość, prohibicję i wojnę, cały czas udoskonalając swój charakter, a teraz przeżywa długo oczekiwany renesans.

Na charakter i styl klasycznego Burbona składają się takie smaki jak: 

Wanilia, Toffi, Cynamon, Dąb i suszone owoce.


Filtry
Rodzaj whisky
Kraj
Beczka
Smak whisky
9PLN 5000PLN
POMOC EKSPERTA:
Pn - Pt
8:00 - 16:00
+48 661 812 020

Newsletter
Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?