Benriach 2005 Single Malt PX Cask 55,7

Szkocka whisky Benriach 2005 Single Malt PX Cask 0,7 litra 55,7%

BenRiach to destylarnia położona w "Heart of Speyside", w północno-wschodniej części regionu Morayshire. Zakład zbudowany przez Johna Duffa w 1898 roku, BenRiach czerpie wodę ze źródeł Burnside położonych pod ziemią, głęboko pod destylarnią.
BenRiach rozpoczął produkcję whisky słodowej w 1898 roku, jednak już po 2 latach zakład padł ofiarą kryzysu gospodarczego w Szkocji.

W normalnych warunkach oznaczałoby to koniec destylarni, ponieważ budynki z pewnością zostałyby 

zburzone. Jednak obok BenRiach działała siostrzana gorzelnia Longmorn, która miała sporadyczne okresy produkcji podczas długiej przerwy BenRiacha. Wytwórcy whisky w Longmorn czerpali część słodowanego jęczmienia z istniejących zapasów BenRiacha i tylko to utrzymywało BenRiacha przy życiu w ciągu tych ciężkich dla gorzelnictwa lat. Następnie w 1965 roku, szkocka branża whisky wkroczyła w złotą erę i uruchomiono nowe destylarnie i ponownie otwarto te zamknięte w tym BenRiach. Produkcja rozpoczęła się natychmiast. 

Co jeszcze warto wiedzieć o whisky Benriach 2005 Single Malt PX Cask 6925

W kwietniu 2004 roku destylaria została wykupiona przez The BenRiach Distillery Company Limited. Ta niezależna spółka pozwala destylarni eksperymentować z kilkoma ciekawymi rodzajami beczek i nadal produkuje whisky zarówno z torfowanego jak i nietorfowanego jęczmienia słodowego. BenRiach ukazuje swoją własną wyjątkowość dzięki szczególnym metodom i umiejętnościom ludzi, którzy wytwarzają whisky, stosowaniu najwyższej jakości składników i wysokiej jakości beczek.

Wyjątkowa edycja doskonałej whisky pochodząca z jednej beczki o nr 6925 po wysokiej jakości słodkim, hiszpańskim winie Sherry Pedro Ximenez.
Edycja wydestylowana 2 grudnia 2005 roku i zabutelkowana z mocą beczki po 11 latach dojrzewania w nich w październiku 2017 roku. Nie zawiera żadnych dodatków kolorystycznych i nie jest filtrowana na zimno.
Trunek mocno limitowany - rozlanych zostało jedynie 623 butelek.

Sklep Fire & Ice oferuje najlepsze alkohole świata w tym whisky online.