Aromaty i smak wina czerwonego
Kolor to nie jedyna cecha, która wyróżnia wino czerwone. W zależności od regionu i marek poszczególne gatunki mogą różnić się np. wytrawnością, kwasowością, cielistością oraz zawartością przypraw i ziół, kwiatów oraz innych owoców, takich jak wiśnia, czarna porzeczka, poziomka lub śliwka.
Niektóre dobre i lepszej jakości wina czerwone mają także aromat kawy, czasem truskawek lub malin, czekolady, poziomek, wanilii lub różnego typu przypraw korzennych. O wytrawności lub słodkości wina decyduje ilość cukru, który pozostaje po zakończeniu procesu fermentacji. Ze względu na zawartość cukru można podzielić gatunki na wytrawne, wina czerwone półwytrawne, wino czerwone półsłodkie oraz lekkie wina słodkie. Wina czerwone ze śladową ilością cukru większość osób określa jako „cierpkie” lub wręcz bez cukru.
Inne rodzaje czerwonego wina
Oprócz wyżej wymienionych można wymienić także nieco inne rodzaje wina czerwonego. Mogą to być czerwone wina lekko wzmacniane lub bardziej unikalne wina koszerne, bio i ekologiczne oraz wina bezalkoholowe. W naszej ofercie znajdziesz popularne, tanie wina jak i luksusowe dobre wina z najwyższej półki.
Z czego wytwarza się czerwone wino?
Najczęściej uprawiane na świecie szczepy to:
Merlot - odmiana bardzo uniwersalna, pasująca do wielu potraw. Charakteryzuje się aromatami arbuza, truskawki, wiśni i śliwki.
Pinot Noir – gatunek pochodzący z francuskiej Burgundii. Często używa się go jako dodatek do produkcji win musujących. Przy tej odmianie wymienia się takie aromaty, jak: liść pomidora, korzeń buraka, blada wiśnia, jeżyna, cola, śliwka.
Sangiovese – nazwa tego uprawianego w środkowych Włoszech szczepu pochodzi od łacińskiego wyrażenia oznaczającego „krew Jowisza”. Daje wina o kolorze rubinowoczerwonym i aromatach wiśniowego ciasta, anyżu i liści tytoniu.
Cabernet Sauvignon - jeden z najpopularniejszych rodzajów czerwonego wina, o łagodnym posmaku, często nazywany „królem czerwonych winorośli”. W winach z tej odmiany można wyczuć aromaty papryki, zielonych oliwek, ziół i czarnej wiśni.
Inne znane i cenione szczepy
Cabernet Franc – szczep znany przede wszystkim w francuskim regionie Bordeaux i Doliny Loary, o aromatach fiołków, jagód, czarnych oliwek i kawy.
Gamay – odmiana preferująca chłodniejszy klimat. Produkowane z tego szczepu wina mogą występować w żywych odcieniach czerwieni, znaleźć można tutaj takie aromaty, jak: truskawka, malina i wiśnia.
Grenache / Garnacha – to rodzaj winogron, czwarty pod względem wielkości upraw na świecie. Wina powstające z tego gatunku są mocno owocowe i nadają się do przerabiania na wina różowe. Wyczuwalny jest przede wszystkim aromat wiśni.
Jak dobrać gatunek wina czerwonego do jedzenia?
Różnorodne style i struktura czerwonego wina sprawiają, że jest to idealny dodatek do różnego rodzaju potraw. Wino czerwone ma zdecydowanie intensywniejszy smak niż wina białe i różowe. Z reguły bardzo aromatyczne czerwone wina o pełniejszej strukturze, dobrze pasują do cięższych potraw, na przykład do czerwonego mięsa, dziczyzny oraz fermentowanych serów, podczas gdy jaśniejsze czerwone wina o wysokiej kwasowości będą świetnym wyborem do lżejszych potraw, takich jak mięso drobiowe, ryby i dania warzywne.
Stare powiedzenie: „Co razem rośnie, idzie w parze”, również będzie dobrą wskazówką. Na przykład tradycyjne włoskie sosy pomidorowe dobrze komponują się z wysoko kwasowymi czerwonymi winami Chianti. Wino regionu dobrze komponuje się z jedzeniem i stylem życia miejsca, w którym zostało wytworzone.
Do jakich potraw podawać wino czerwone?
Zdania na temat zasad doboru win do potraw są podzielone. Niektórzy eksperci twierdzą, że wino powinno kontrastować z daniem, co oznacza, że do potraw o intensywnym smaku powinno dobrać się lekkie wino. Inni twierdzą z kolei, że wybór powinien odpowiadać zasadom harmonii pomiędzy aromatami jedzenia i wina. Podstawową zasadą są jednak przede wszystkim osobiste preferencje. Należy pamiętać jedynie, że rodzaj wina dobiera się do głównego dania. Nigdy nie podaje się natomiast wina do potraw z octem, powinno unikać się także łączenia z zupami, jajkami lub szpinakiem.
Wiele osób podaje wino czerwone do różnych mniej i bardziej klasycznych polskich dań np. do gulaszu, do królika, do bigosu, wino czerwone do ryby i do sushi. Nie do wszystkich z tych potraw bywa ono odpowiednie, ale wiele to też sprawa gustu.
Choć znany jest konkretny savoir vivre i konwenanse związane z tym z czym jeść i jak pić wino czerwone to często ludzie popełniają różne Foux Pas. Ale nie ma w tym nic złego! Najważniejsze, by znaleźć swoje ulubione wino i cieszyć się jego wspaniałymi walorami.
Jak czerwone wino wpływa na zdrowie?
Pewnie nie raz zadajesz sobie pytanie czy wino czerwone jest zdrowe oraz ewentualnie, które z dostępnych gatunków jest najzdrowsze. Wino czerwone poza walorami smakowymi, ma także właściwości zdrowotne. W pewnym sensie można powiedzieć, że jest to jego wartość autoteliczna. Skórki owoców wykorzystywane do produkcji wina, posiadają wiele cennych składników np. antyoksydanty. Właściwości i wartości odżywcze oraz mikro i makroelementy, które posiada wino czerwone pozytywnie oddziałują między innymi na funkcjonowanie układu krążenia. Czerwone wina obniżają ciśnienie przez co zmniejszają ryzyko nadciśnienia, udaru czy zawału, a także zapobiegają występowaniu nowotworów, osteoporozy i choroby Alzheimera.
Dobrym przykładem może być np. żelazo, które zawierają czerwone wina, a które wspiera walkę z anemią. Bywa również stosowane na odchudzanie choć tutaj opinie bywają podzielone. Bywają one dobre jako wina dla cukrzyka, a inne ich właściwości dobrze wpływają na wątrobę i serce. Problemem alergicznym może być natomiast histamina, która jest substancją często znajdującą się w winie. Może ona wywoływać reakcje alergiczne u osób uczulonych.
Początkowo wino było używane także jako środek antyseptyczny. Uważano go za najskuteczniejszy tego typu środek, aż do czasu rozpoczęcia produkcji penicyliny na szeroką skalę.
Oczywiście wino, tak jak każdy alkohol w zbyt dużej ilości, może powodować problemy zdrowotne, dlatego powinno się pamiętać o umiarze. Lampka wina do posiłku będzie nie tylko miłym dodatkiem, ale również smacznym lekarstwem, które korzystnie wpłynie na organizm. W tej kwestii i tego czy czerwone wino jest zdrowe jest to pewnego rodzaju antynomia.
Jak poznać dobrej i bardzo dobrej jakości czerwone wino?
Może nie raz myślisz, że aby rozpoznać dobre czy bardzo dobre wino o wysokiej jakości należy być odpowiednio przeszkolonym sommelier. Jest w tym trochę prawdy jednak jest wiele sposobów aby rozpoznać dobre czerwone wino. Na początek z pewnością warto czytać etykiety. Choć wielu z nas ma niestety ambiwalentne podejście do tego i nie zwraca uwagi na skład produktu lub pochodzenie.
Z pewnością nie będzie to tanie czerwone wino jednak wcale nie musi to być też drogie. Nie musisz być krezusem aby skosztować najlepszych czerwonych win na świecie. W większości przypadków cena dobrego wina nie przekracza 50-70 zł. Cena jednak z pewnością nie jest tutaj kluczowym wyznacznikiem oraz miernikiem jakości.
Dobre i bardzo dobre wina czerwone nie powinny zawierać siarczanów oraz innych zbędnych dodatków. Opinie koneserów, co do tego jakie kryteria przyjmować w ocenie tego, jakie czerwone wina są najlepsze, bywają podzielone.
Kolory i odcienie klasycznego czerwonego wina.
Dla wprawionego oka znaczenie ma również kolor. Warto zwrócić uwagę jaką barwę w świetle dziennym ma wybrane przez nas czerwone wino. Co ciekawe najlepsze gatunki mogą przybierać różne odcienie koloru czerwonego. Może to być karmazynowy, kardynalski, rubinowy czy cynober, po ciemniejsze jak minia, mahoniowy lub burgundowy.
Najpopularniejsze czerwone wina online
W naszym sklepie online możecie znaleźć szeroki wybór i wybrać najlepsze czerwone wino. Oczywiście większość Polaków woli lekkie, dobre, smaczne i tanie wino czerwone. Choć nie zawsze takie wina czerwone są bardzo dobrej jakości.