WHISKY SZKOCKA

Najlepsza szkocka whisky online

Whisky szkocka to najbardziej popularna whiskey w Polsce. W naszej ofercie mamy najwyższej jakości najlepszą szkocką whisky w przystępnych cenach. Wiele rodzajów, marek, gatunków oraz różne okresy leżakowania sprawiają, że u nas masz najlepszy możliwy dostępny wybór szkockiej whisky online!

Whisky szkocka

Zastanawiacie się jak i z czego powstaje oraz z czego jest zrobiona szkocka whisky? Jak wygląda proces produkcji? Oryginalna whiskey szkocka wytwarzana jest oczywiście w Szkocji według stosownych regulacji nazwanych "Scotch Whisky Regulations 2009".
Zgodnie z tymi regulacjami szkocka whisky musi spełniać takie wymogi:
- Zawiera nie mniej niż 40% alkoholu;
- leżakuje na terenie Szkocji w beczkach dębowych o objętości nie większej niż 700 l. przez dłużej niż 3 lata;
- destylacja musi odbywać się w Szkocji;
- nie może zawierać innych składników oprócz prostego karmelu pełniącego rolę barwnika oraz wody;
- produkowana jest ze słodowanego jęczmienia oraz wody. Może posiadać dodatki innych zbóż.
- nie może zawierać enzymów egzogennych.
- w zasadzie wszystkie Single Malt szkockiej whisky destylowane są dwukrotnie.

Najlepsza whisky

Produkcja whisky szkockiej - regiony

Produkcję whisky szkockiej możemy podzielić na kilka regionów geograficznych. Destylarnie wytwarzają ten trunek w konkretnym indywidualnym charakterze.

Szkocka whisky z wyspy Islay

Islay  to to wyspa na zachodzie Szkocji, której sporą część (około jednej czwartej) stanowią torfowiska. Whisky z tej wyspy cechuje silna torfowość (będąca efektem suszenia słodu w torfowym dymie) oraz morski akcent zapachu. Nazwy najbardziej popularnych marek i destylarni znajdujących się na wyspie Islay to: Kilchoman, Bowmore Ardbeg, Laphroaig, Bruichladdich oraz Caol Ila i Bunnahabhain, a także Lagavulin.

Lowlands

To region w południowej Szkocji specjalizujący się w produkcji bardzo dobrej szkockiej whiskey. Łagodny klimat sprawia, że destylaty dojrzewają w nim nieco szybciej. Dzięki łagodnym warunkom klimatycznym, destylaty dojrzewają tu szybciej. Mają kwiatowo-owocowy aromat oraz jasną barwę i łagodny smak. Można wymienić najlepsze nazwy marek i destylarnie takie jak Glenkinchie czy Auchentoshan, która słynie z potrójne destylowanej Single Malt oraz destylarnię Bladnoch.

Najlepsza whiskey szkocka z regionu Speyside

To dorzecze rzeki Spey. Określany jest też sercem szkockiej whisky. Szacunkowo ponad 50% gorzelni szkockich produkujących whisky znajduje się na tym terenie. Produkuje się ty między innymi Glenfiddich czy The Glenlivet (jedne z najbardziej popularnych whisky szkockich), Aberfeldy 12yo oraz Mortlach i Glenfarclas, a także The Macallan.

Highlands

To zdecydowanie największy geograficznie region w południowej części Szkocji. W tej części kraju na ogół produkowana jest szkocka whisky z delikatnymi akcentami torfowego dymu np. Glengoyne czy Deanston.
Z zachodniej części tego regionu pochodzi whisky o nieco mniejszym kwiatowym akcencie np. Ben Nevis czy też Talsker. Natomiast północną część regionu Highlands cechuje znacznie większa różnorodność.

whisky szkocka1

Whisky szkocka - rodzaje

Na świecie szkocka whisky stała się bardzo znana i popularna, a jej sprzedaż nadal rośnie. Możemy wyróżnić następujące rodzaje szkockiej whiskey:

Single Grain Scotch Whisky

Destylowana w kolumnach. Może być także produkowana z innych niesłodowanych zbóż lub słodowanych (oczywiście poza słodowanym jęczmieniem). Zawsze pochodzi z jednej destylarni.

Blended Grain Scotch Whisky

To po prostu mieszanka dwóch lub więcej Single Grain, które destylowano w więcej niż jedna destylarnia.

Whisky szkocka Single Malt

Pochodzi zawsze z jednej destylarni. Wytwarzana z wody oraz słodowanego jęczmienia bez żadnych innych zbóż. Destylowana jest w alembikach.

Szkocka whiskey Blended Malt

To po prostu przemieszane dwie lub więcej Single Malt Scotch Whisky oczywiście pochodzących z różnych destylarni.

szkocka łyski

Najpopularniejszą odmianą whisky szkockiej jest Blended Scotch Whisky czyli mieszanka jednej lub większej ilości Single Malt z jedną lub więcej Single Grain. Tym typem są znane i cenione nazwy marek na świecie takie jak np. Ballantine’s, The Famous Grouse, Dewar's, Johnnie Walker czy Cutty Sark oraz Bells.

Dobre szkockie whisky można też podzielić na inne rodzaje np. torfową lub słodową. Innym podziałem może być wiek poszczególnej whiskey szkockiej. Może być ona 3,6,10 i 12 letnia albo nawet 16 letnia i starsza. To są już dość drogie butelki.

Jak podawać i pić szkocką whiskey?

Często zadajecie nam pytania na temat tego jak pić i podawać whisky szkocką. Przyjęło się, że podaje się ją w tulipanowych szklankach i pije czystą. Jednak każdy ma swoje indywidualne podejście i nawyki oraz gust. Nie wszyscy trzymają utarte konwenanse i mają indyferentne podejście do tego jak i z czym pić whisky szkocką. Niektórzy robią z whiskey (spolszczenie łyski) drinki z colą lub pepsi. Bywa podawana także z lodem. W Polsce spożywana jest także ze zwykłych szklanek lub ze specjalnie dedykowanych dla poszczególnych marek lub butelek.

whisky szkocka sklep

Najlepsze i popularne marki whiskey szkockiej - nasz ranking


Szukając dobrej lub najlepszej whisky szkockiej często można znaleźć rankingi. Poniżej prezentujemy wam najbardziej znane, popularne nazwy marek. Czy jest to najlepsza szkocka whisky? Z pewnością dobra jakościowo. Wiele zależy od okresu leżakowania. Dlatego nie każda z nich będzie tania. Wszystko zależy od poszczególnych butelek. Część z nich można znaleźć na naszej platformie i jest to szkocka whisky do 100 zł.  Poznajcie nasz autorski ranking, w którym kolejność jest alfabetyczna. Najbardziej znane, popularne marki produkującą najlepszą szkocką whisky.

1. szkocka whisky Aberlour
2. whiskey szkocka Ardbeg
3. Aberfeldy
4. Alvenie
5. Ballantines
6. Scotch whisky Bell's
7. Whiskey szkocka Chivas Regal
8. Szkocka whisky Dewar's
9. Dimple
11. Szkocka whisky Sir Edward's
12. Whiskey Famous Grouse
13. Finlaggan
14 Glenfiddich
15. Glenmorangie
16. Szkocka whisky Grangestone
17. Grant's
18. Whiskey Golden Loch
19. Szkocka whiskey Glen Turner
20. Whisky Highlander
21. Whiskey J&B
22. Johnnie Walker
23. Lauders
24. Loch Lomond Reserve Blend
25. Szkocka whisky Laphroaig
26. Whiskey szkocka lagavulin
27. Macallan
28. Scotch whiskey Margot
29. Whisky Monkey
30. Szkocka whisky Magnum
31. Whiskey szkocka Old Smuggler
32. Queen Margot
33. Szkocka whisky Singleton
34. Whisky Balvenie 

Czy dobra lub najlepsza jakości szkocka whiskey może być tania czy zazwyczaj będzie droga? w 80% przypadków polecane przez nas będą te nieco droższe butelki gdyż zazwyczaj naturalną konsekwencją jakości i smaku jest wyższa cena. Tym samym te najlepsze whisky ze Szkocji będą raczej drogie.

dobra szkocka

Dobra szkocka whisky - gdzie kupić?

Zastanawiacie się gdzie kupić dobrą i najlepszą whiskey szkocką online? Nasza platforma jest odpowiedzią na to pytanie. Zapraszamy również do naszego sklepu stacjonarnego w Zielonej Górze.

Fire & Ice Alkohole Świata to nie tylko najlepsza szkocka whisky (polskie słowo łyski) online ale również wiele innych wykwintnych i różnorodnych alkoholi, których nie znajdziecie nigdzie indziej. Poznaj różnorodne smaki i zakątki świata oraz lżejszych i mocniejszych trunków. Daj się porwać w tę unikalną podróż dookoła świata. Zobacz nasz asortyment i zamów już dziś wybrane butelki.  

Droga whiskey szkocka czy tania? Każdy znajdzie coś na swoją kieszeń! Zapraszamy!


Filtry
Rodzaj whisky
Kraj
Beczka
Smak whisky
9PLN 111999PLN

OBSŁUGA KLIENTA:
Pn - Pt
8:00 - 16:00
+48 661 812 020
biuro@alkoholeswiata24.pl


OBSŁUGA KLIENTÓW ZAGRANICZNYCH: 
Customer Service / Kundendienst / Servizio clienti
Pn - Pt
9:00 - 16:00
+48 725 175 005


SPRZEDAŻ HURTOWA:
Pn - Pt
8:00 - 16:00
+48 724 380 005
mpacuk@fire-ice-alkoholeswiata.pl