Wino białe - podstawowe informacje
Wino białe od lat wychwalane jest przez pieśniarzy, pisarzy, poetów i malarzy. Najczęściej spożywane jest jako aperitif, czyli napój podawany przed posiłkiem dla pobudzenia apetytu. Pijane jest także do deseru lub posiłku, jak również pomiędzy daniami. Wino białe wykorzystuje się też jako dodatek w gotowaniu – świetnie nadaje się na przykład do duszenia mięsa. Doskonale sprawdzi się także w połączeniu z kremowymi serami, rybami, mięsem drobiowym, owocami morza, chlebem oraz z różnego rodzaju sałatkami. Białe wino podaje się w wysokich, smukłych kieliszkach z długą nóżką.
Wiele osób może myśleć, że białe wino składa się wyłącznie z białych winogron, ale tak naprawdę może też być robione z czerwonych lub czarnych odmian. Bazą białego wina jest sfermentowany bezbarwny miąższ winogron. Wino białe często wytwarzane jest także z innych owoców, jak np. biała porzeczka, jabłka czy agrest.
Istnieje wiele gatunków białego wina, które różnią się od siebie między innymi zawartością cukru, odmianą szczepu winogron czy metodą produkcji. Zalecane odmiany dla początkujących koneserów to Sauvignon Blanc, Chardonnay i Moscato oraz Riesling.
Początki białego wina
Białe wino produkowane jest od około 3000 lat, choć pierwsze zapiski na temat tego napoju pochodzą sprzed ponad 7000 lat z rejonu Bliskiego Wschodu. Już wtedy określano je mianem „jasnego”, „z dodatkiem miodu” czy „skwaśniałego”. W starożytnej Grecji cierpkie wino białe było powszechnie stosowane w celach leczniczych. Z Grecji z kolei zostało przeniesione do starożytnego Rzymu, a następnie na sporą część Europy południowej.
Białe wino - proces produkcji
Wino białe jest produkowane w podobny sposób jak czerwone, jednak w tym przypadku wykorzystuje się jedynie bezbarwny miąższ, nie zaś całe owoce winogron. Białe wino produkowane jest w niezliczonej ilości wariantów: od lekkiego, wytrawnego i rześkiego do ciemnego, ciężkiego i słodkiego. W przeciwieństwie do czerwonego wina, które musi być wytwarzane z czarnych winogron, białe wino może być wytwarzane z zarówno z jasnych, jak i ciemnych winogron - precyzyjne tłoczenie przy minimalnym kontakcie ze skórką owoców, sprawia, że wino nie zabarwia się na czerwono, ale posiada zielonkawo-żółty odcień.
Proces produkcji białego wina można podzielić na kilka etapów:
- winobranie - winogrona zbierane są po osiągnięciu pożądanej dojrzałości. Czas dojrzewania jest różny w zależności od gatunku, a podstawowym kryterium jest poziom zawartości cukru. Coraz częściej ręczne zbiory zastępuje się zbiorem maszynowych, jednak istnieją również takie odmiany, które wymagają ręcznego zbioru przeprowadzonego przez przeszkolonych, doświadczonych zbieraczy. Następnie pozostałe po winobraniu pędy i liście są usuwane ręcznie albo mechanicznie,
- przygotowanie do fermentacji – na początku trzeba oddzielić potrzebne elementy moszczu oraz przeprowadzić proces szypułkowania. Później winogrona są tłoczone. Powstały wytłoczony płyn zawiera jeszcze fragmenty skórek, miąższu i innych zanieczyszczeń, które należy oddzielić od czystego moszczu. Ten etap nazywa się klarowaniem,
- fermentacja – kluczowa część produkcji wina, zachodząca przy udziale drożdży. W przypadku win słodkich fermentację przerywa się, zanim cały cukier zamieni się w alkohol. Istnieją również sposoby na dodatkowe zaopatrzenie moszczu w cukier, na przykład suszenie winogron na słońcu oraz wykorzystywanie przejrzałych czy też przemarzniętych owoców,
- dojrzewanie – po fermentacji płyn musi „poleżakować”. Wina młode dojrzewają zaledwie kilka tygodni, ale większość gatunków rozlewa się pierwszej wiosny po winobraniu,
- siarkowanie – dwutlenek siarki zapobiega między innymi rozwojowi mikroorganizmów w winie,
- rozlew – ostatnim etapem procesu jest rozlanie gotowego wina do opakowań, przeznaczonych do sprzedaży. Zazwyczaj wina sprzedaje się w szklanych butelkach, jednak można wykorzystać również puszki aluminiowe lub opakowania typu bag-in-box.
Białe wino musujące
Wina musujące to charakterystyczna odmiana win białych. Są nasycone dwutlenkiem węgla – posiadają „bąbelki”, dzięki czemu doskonale nadają się do wznoszenia toastów. Początkowo wszystkie wina musujące nazywano „szampanami”, jednak obecnie to określenie jest zarezerwowane wyłącznie dla win musujących, produkowanych w Szampanii. Te konkretne białe wina nazywane są po prostu szampanami.
Tego typu wina podaje się zazwyczaj w smukłych kieliszkach typu flet. Wąski kształt sprawia, że efekt musowania utrzymuje się przez dłuższy czas. Najbardziej znanymi odmianami wina musującego są włoskie Prosecco oraz hiszpańska Cava, ale popularnością cieszą się także: Champagne, Cremant, Sekt czy Franciacorta.
Nasza oferta
W naszym sklepie internetowym znajdziecie najlepsze białe wino online dostępne na polskim rynku. Wśród butelek, które cieszą się największym uznaniem naszych klientów i naszych możemy wyróżnić:
Wino Prosecco Mionetto Brut
Musujące wino Prosecco Martini białe wytrawne
Białe wino Marina Alta Blanco wytrawne
Wino białe Szlachetne Grono polskie + kieliszek
Prosecco Montelliana Spumante Extra Dry
Niepoort Nat Cool Branco Verde wytrawne
Białe wytrawne wino musujące Cava Segura Viudas
Białe wino Storks Premium Sauvignon wytrawne
Wino Campo Viejo Rioja białe półsłodkie
Pasqua Pinot Grigio - białe włoskie wino
Białe wino Michel Schneider Reisling Trocken wytrawne
Wino półwytrawne Old Gruzja Alaverdi
Półsłodkie Teliani Valley Alzani
Wytrawne Wino Cono Sur Bicicleta Gewurztraminer
Półsłodkie wino Portada Lisboa
Białe wino Tamari Chardonnay, wytrawne
Wytrawne białe wino Winnica Milsko Riesling Polska
Zobaczcie także wina różowe dostępne w naszym asortymencie.