Czerwone Wytrawne wino - czym jest i jak powstaje
Lubisz czerwone wytrawne wino jednak interesuje Cię coś więcej o tym winie. Chcesz poznać najlepsze gatunki oraz marki?
Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak smaki jeżyny lub maliny trafiają do butelki wykonanej wyłącznie z winogron, lub jak czerwone owocowe wino różni się od wina czerwonego wytrawnego lub ciemnoczerwonego wina od jasnego czerwonego, jesteśmy tutaj, aby pomóc. Nieco bardziej delikatną i mniej cierpką odmianą są czerwone wina półwytrawne, które także znajdziecie u nas w wielu różnych odmianach i butelkach.
Co wyróżnia czerwone wytrawne wino?
Zaczynając od podstaw, czerwone wytrawne wino to napój alkoholowy wytwarzany w wyniku fermentacji soku z ciemnych winogron. Wino czerwone różni się od wina białego materiałem bazowym i procesem produkcji. Czerwone wytrawne wino wytwarzane jest z winogron o ciemnej, a nie jasnej skórce. Podczas produkcji czerwonego wina winiarz pozwala na macerację i fermentację tłoczonego soku winogronowego, zwanego moszczem, z ciemnymi skórkami winogron, co nadaje winu kolor, smak i garbnik. Alkohol pojawia się, gdy drożdże przekształcają cukier winogronowy w etanol i dwutlenek węgla.
Jakie są cechy czerwonego wina wytrawnego?
Pierwszą i najbardziej oczywistą cechą czerwonego wina jest kolor. Wina czerwone mają odcienie od głębokiego, nieprzezroczystego fioletu do bladego rubinu i wszystkiego pomiędzy. W miarę starzenia się czerwonego wina jego jasne, młodzieńcze kolory zmieniają się w granat, a nawet brąz.
Kolejną cechą charakterystyczną czerwonego wina jest szeroka gama smaków. Różne odmiany winogron wytwarzają aromaty owoców, kwiatów, ziół, przypraw i ziemistych właściwości. Na przykład Pinot Noir ma zwykle nuty malin, wiśni i runa leśnego, podczas gdy Cabernet Sauvignon zazwyczaj zawiera nuty czarnej porzeczki, lukrecji i mokrego żwiru.
Te smaki i aromaty nie są dodawane do wina, a raczej odzwierciedlają wyjątkowe właściwości organoleptyczne wina, pochodzące ze związków organicznych, typowych dla kwasów i skórki winogron. Charakterystyka wina czerwonego różni się od wina białego ze względu na rodzaj winogron i kontakt ze skórkami podczas maceracji i fermentacji.
Wszystkie butelki i rodzaje wina czerwonego odnajdziesz w kategorii głównej wina czerwone - https://alkoholeswiata24.pl/wino-czerwone
Inne cechy charakterystyczne jakie posiada wino wytrawne czerwone.
Inną cechą charakterystyczną czerwonego wina jest tanina. Wina czerwone są wytwarzane poprzez macerację soku z winogron ze skórkami i nasionami, a czasem nawet z łodygami, co jest zwykle nazywane fermentacją w całym klastrze. Wszystkie te elementy kiści winogron nadają winu taniny.
Taniny to polifenole, które nadają winu teksturę, strukturę i starzenie się. Są źródłem uczucia wysuszenia w ustach, podobnie jak czarna herbata. Czasami garbniki są uważane za dojrzałe, gładkie lub dobrze zintegrowane z winem, podczas gdy inne mogą być postrzegane jako rustykalne, zielone lub cierpkie.
Garbniki nadają winu strukturę lub strukturę jak szkielet. Z czasem miękną, dlatego wielu uważa, że młode, taniczne wina najlepiej smakują po kilku latach leżakowania w butelce.
Czwartą cechą czerwonego wytrawnego wina jest kwas. Kwas jest podstawowym składnikiem wina; działa konserwująco, zapewnia świeżość i strukturę. Podczas degustacji czerwonego wina kwaskowatość jest postrzegana jako cierpki i kwaśny atrybuty, które równoważą słodycz i gorycz lub składniki taninowe. Wino wytrawne czerwone ma kilka rodzajów kwasów, choć głównymi są winowy i jabłkowy.
W szerszym spektrum win zasadniczo wszystkie wina czerwone kwalifikują się jako wytrawne. Nawet najsłodsze wina czerwone, takie jak Recioto della Valpolicella, nadal zawierają mniej cukru niż większość białych win. Z wyjątkiem win porto i deserowych, prawdopodobnie nie musisz się martwić, że Twoje czerwone wina będą zbyt słodkie.
Wino wytrawne czerwone - odmiany
Mając to na uwadze, jeśli wiesz, że naprawdę wolisz suszenie, możesz nauczyć się kilku sztuczek, które pomogą Ci dokonać bardziej przemyślanego wyboru. Przede wszystkim należy wiedzieć, że wytrawność wina jest wynikiem procesu fermentacji, podczas którego zawartość cukru w użytych winogronach jest całkowicie zamieniana na alkohol.
Chociaż istnieje wiele odmian czerwonego wytrawnego wina do kupienia, istnieje kilka wyborów, które mają wysokie pozycje, jeśli chodzi o wytrawność. Oto siedem najlepszych wytrawnych czerwonych win, które warto wziąć pod uwagę:
Wina wytrawne czerwone Cabernet Sauvignon
Obecnie jedna z najczęściej sadzonych odmian winorośli na świecie, Cabernet Sauvignon pochodzi z XVII wieku we Francji. Szczęśliwy wypadek z udziałem Cabernet Franc i Sauvignon Blanc, Cabernet Sauvignon jest obecnie uprawiany w wielu różnych klimatach.
Charakteryzujące się wytrawnym, ziemistym smakiem, subtelniejsze aspekty Cabernet zmieniają się w zależności od regionu. W chłodniejszych klimatach te czerwone wytrawne wina mają zwykle nuty czarnej porzeczki, pieprzu i mięty, podczas gdy klimat umiarkowany wytwarza więcej nut czarnej wiśni i oliwek. Cabernet Sauvignons z cieplejszego klimatu to te, które wydają się być najbardziej „dżemowe” w smaku.
Wina wytrawne czerwone Carménère
Inny członek rodziny Cabernet, Carménère to także bajkowe wino wytrawne czerwone. Chociaż obecnie jest najczęściej produkowany w Chile, jest uważany za część oryginalnych sześciu czerwonych winogron z Bordeaux. Mając duży potencjał jako mieszanka winogron, winogrona Carménère są używane w wielu różnych eksperymentach prowadzonych w niektórych z najbardziej innowacyjnych winnic Chile.
Wytrawne wina czerwone Malbec
Szybko stając się winem wybieranym przez wielu miłośników wina, Malbec zbudował swoją reputację w południowo-zachodniej Francji, ale teraz jest coraz bardziej kojarzony z Argentyną. Winogrona Malbec, wytwarzające wytrawne i soczyste wino, dojrzewają w połowie sezonu i mogą wnieść głęboki kolor, dużą ilość taniny i przyjemny śliwkowy smak do każdej mieszanki, której dotkną.
Czerwone wytrawne wina Merlot
Jako standard oferowany na całym świecie, Merlot jest produkowany w dwóch podstawowych stylach. Najpopularniejszy, „styl międzynarodowy”, jest mocny, wysokoalkoholowy i atramentowo-fioletowy, z intensywnymi owocami śliwki i jeżyny.
Bardziej tradycyjny „styl bordoski” Merlot obejmuje wcześniejsze zbiory w celu zachowania kwasowości i produkuje wina o większej średniej treści z umiarkowaną zawartością alkoholu, aromatem czerwonych owoców i nutą roślinną.
Wina wytrawne czerwone Pinot Noir
Uważany również za najzdrowszy z wytrawnych czerwonych win, dzięki wysokiej zawartości resweratrolu, Pinot Noir najlepiej rośnie w chłodniejszym klimacie. Młode winogrona Pinot Noir generalnie wytwarzają czerwone aromaty wiśni, malin i truskawek. W miarę starzenia się wina stają się one bardziej złożone i nabiera bardziej przyziemnej jakości.
Co wpływa na wytrawność wina?
Mnogość odmian winorośli rodzi bardzo wiele rodzajów win. Możemy wyróżnić wina białe, różowe i czerwone. Ze względu na zawartość cukru dzielimy je na wytrawne, półwytrawne, półsłodkie i słodkie.
Wino wytrawne ma w sobie najmniej cukru. Jego zawartość nie przekracza 4g. Czasem jest go trochę więcej. Wszystko zależy od zawartości cukru uzyskanego z winorośli. W tym przypadku wynosi około 9g na litr trunku. Wino wytrawne ma niezwykle rozbudowany bukiet smakowy i aromatyczny, dlatego warto się do niego przekonać. Cechą charakterystyczną jest odczuwalna kwasowość i cierpkość. Warto zwrócić uwagę na poziom garbników, tanin i pektyn w składzie. Im niższe są te parametry, tym wino jest cięższe. Wino wytrawne ma właściwości prozdrowotne, spowalnia procesy starzenia się i działa antyoksydacyjnie. Lampka czerwonego wytrawnego wina dobrze wpływa na serce i układ krwionośny. Doskonale pobudza metabolizm i dobrze wpływa na odporność, pamięć i koncentrację.
Czerwone wytrawne wino idealnie sprawdza się w towarzystwie dziczyzny, wołowiny, kaczki, jak również ostrych i intensywnych w smaku serów. Pod względem przekąsek Idealnie podkreśla smaki hiszpańskiego chorizo, oliwek, a nawet włoskiego pieczywa czy orzechów włoskich. Białe wytrawne z kolei możemy z powodzeniem podawać jako aperitif w celu rozbudzenia apetytu przed posiłkiem. Możemy je również serwować do kolacji. Idealnie uzupełnia potrawy z tłustych ryb, białego mięsa, jak również wędlin czy delikatnych serów.
Czerwone wino wytrawne podajemy w temperaturze pokojowej, natomiast białe wino wytrawne koniecznie schłodzone. To dodatkowo podkreśla ich wyjątkowość i kunszt.